AKUMULACE ENERGIE VE SPOLEČNOSTI BIOTECHNES, S.R.O.

Úspěšná implementace pokročilého systému akumulace energie a úprava energetické infrastruktury

Pořízení nízkouhlíkové technologie v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zajistilo v rámci projektu Akumulace energie ve společnosti BioTECHNEs, s.r.o očekávané ekonomické i ekologické přínosy.

#

PŘÍNOSY PROJEKTU

Hlavním cílem projektu bylo pořízení nejnovější výkonové řady bateriového uložiště o kapacitě 23,2 kWh a úprava energetické infrastruktury, která umožnila inovativní a ekonomické nakládání s energií. Nové řešení zajistilo s využitím přebytků z fotovoltaické elektrárny úsporný a bezvýpadkový provoz společnosti. Rovněž byla vybudována přípojka napájení nabíjecí stanice pro elektromobily. Využití solárních přebytků tak představuje vysoké úspory nákladů na energie a šetrný přístup k přírodním zdrojům.

ENERGETICKÁ BEZPEČNOST S VYSOKOU EFEKTIVITOU

Systém akumulace energie byl integrován s již existující fotovoltaickou elektrárnou. Přebytečná energie vyprodukovaná solárními panely je ukládána do vysokokapacitního akumulátoru. Ten následně dodává energii pro provoz kancelářských prostor i dobíjecí stanici elektromobilů a zajišťuje zálohu v případě výpadku dodávek elektrické energie. Využití nejmodernějších technologií v oblasti akumulace pak zajišťuje vysokou životnost, efektivitu a spolehlivost celého systému.

PŘÍKLADY REÁLNÝCH ÚSPOR

Realizace projektu přinesla výrazné snížení provozních nákladů a umožnila větší soběstačnost v oblasti energetiky.

V návaznosti na realizovaný projekt společnost pořídila automobil s technologií plug-in hybrid a k vybudované přípojce instalovala nabíjecí stanici. S trakční lithio-iontovou baterií vozu o kapacitě 18,1 kW je v praxi příměstského a městského provozu dosahováno dojezdu až 100 km. V případě potřeby je možné vůz plně nabít pouze z naakumulované energie. Výsledkem jsou další úspory nákladů na dopravu, které firma promítá do cen služeb a zvyšuje tak svou konkurenceschopnost.

Podstatné úspory plynou také z možnosti zcela nezávislého a bezvýpadkového provozu veškeré kritické části firemní infrastruktury, která je díky naakumulované energii zálohována pomocí výkonného zdroje nepřerušovaného napájení. Potřebná administrativa a péče o zákazníky tak může v kancelářích společnosti probíhat i v případě výpadku energetické sítě.

EVROPSKÁ UNIE JAKO KLÍČOVÝ PARTNER

Projekt byl díky Ministerstvu průmyslu a obchodu realizován za finanční podpory z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Tento dotační program Evropské unie má zásadní význam pro zavádění inovací v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Bez jeho podpory by pro mnohé podniky nebylo možné podobné investice do pokrokových nízkouhlíkových technologií realizovat.

PŘIPRAVENOST NA BUDOUCNOST

Díky realizovanému projektu, který umožnil i návazné investice do elektromobility je společnost BioTECHNEs připravena na nastupující technologie, které umožní dvousměrné nabíjení a vybíjení baterie elektromobilu připojeného do energetické sítě.

Energie naakumulovaná v bateriích elektromobilu pak funguje jako jakási powerbanka, která může v případě potřeby uspokojovat zvýšené energetické potřeby kancelářských prostor, sloužit jako rozšířený záložní zdroj či vyrovnávat výkyvy přenosové soustavy v obou směrech.

EKONOMICKÉ A EKOLOGICKÉ BENEFITY

Implementace systému akumulace znamená pro BioTECHNEs výrazné rozšíření a zmodernizování své energetické infrastruktury. Díky efektivnímu ukládání přebytků z fotovoltaické elektrárny a jejich následnému využití dochází k významným úsporám primárních přírodních zdrojů a snížení uhlíkové stopy společnosti.

Vlastní výroba a akumulace energie s sebou nesou nejen ekologické, ale i ekonomické benefity. Zvyšuje se míra energetické soběstačnosti firmy a snižují se provozní náklady díky využití obnovitelných zdrojů. Realizovaný projekt tak představuje krok správným směrem k dlouhodobé udržitelnosti a šetrnému hospodaření.

# #
#
#
#